Masaż


Masaż wywiera pozytywny wpływ na wszystkie organy ciała. Polepsza krążenie krwi i limfy, przez co zapewnia lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek w całym organizmie oraz usuwanie produktów przemiany materii. Ułatwia oddychanie, wzmacnia system odpornościowy, zmniejsza ciśnienie krwi, doskonale wpływa na narządy ruchu.
Ponadto masaż daje głębokie odprężenie, redukuje stres, likwiduje napięcia mięśni, powoduje ich rozluźnienie, uspokaja, ułatwia przepływ energii w ciele.

Stłumione emocje takie ja lęk, strach, złość powodują zacisk mięśni. Na przykład: naturalną reakcją zwierzęcia na zagrożenie jest ucieczka; jeśli jednak pies nie może uciec (bo jest zamknięty lub na smyczy), lęk zamienia się w napięcie mięśni, zwłaszcza okolicy splotu słonecznego (poniżej mostka). Gdy takie sytuacje powtarzają się, napięcie mięśni staje się trwałe, powoduje ucisk na narządy wewnętrzne i może stać się przyczyną zaburzeń psychosomatycznych (np trawiennych). Napięcia mięśni mogą być również spowodowane tłumieniem naturalnych instynktów. Pies, który żyje wśród ludzi nie ma możliwości kontaktu z naturą, z innymi psami, nie kopuluje, nie poluje, etc. Energia instynktów, jeśli nie może być w naturalny sposób uwolniona (np gdy nie zapewnimy psu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej), przekształca się w napięcia mięśni.

Masaż pozwala rozluźnić mięśnie, usunąć chroniczne napięcia. W przypadku zaburzeń zachowania masaż stanowi doskonałe uzupełnienie terapii behawioralnych (opartych na zasadach uczenia i warunkowaniu). Reakcje psa odprężonego, rozluźnionego są mniej gwałtowne, zwiększa się jego tolerancja na bodźce, przez co łatwiej jest np. przyzwyczaić go do pewnych sytuacji.

Istnieje wiele typów masażu, jak masaż relaksacyjny tradycyjny, masaż energetyczny wg W.Reicha, akupresura, shiatsu, etc. Zawsze trzeba pamiętać, aby najpierw pies dobrze oswoił się z osobą wykonującą masaż (pierwsze spotkanie to nawiązywanie wzajemnego kontaktu) oraz aby pierwszy zabieg nie trwał zbyt długo (max 15 min). Przy wykonywaniu masażu pies musi czuć się bezpiecznie, dlatego zwykle masaż wykonuje się "w parterze".


Opracowanie materiału - Psychoterapia psów; mgr inż. Joanna Kosińska, specjalistka psychologii zwierząt
rdo: zoopsycholog.republika.pl